alebialystokinfo.pl

Start szkoły a pandemia Covid-19

Start szkoły a pandemia Covid-19

01.09.2020, 13:04

Na początku września uczniowie powinni iść do przedszkoli oraz szkół, aczkolwiek w dalszym ciągu zwątpienie budzi epidemia koronawirusa, z którą walczy się od początku roku. Od marca uczniowie uczą się z domów i bez cienia wątpliwości okazało się to jednym z powodów, przez które udało się wstrzymać szybki przebieg epidemii w naszym kraju. Lecz czy pandemia w tej chwili wydaje się być na tyle stabilna, by przygotować do użytku szkoły, przedszkola oraz żłobki a następnie przyzwolić uczniom na chodzenie na zajęcia?

Każdy ma własne racje

Nie istnieje jedna odpowiedź, co może być najlepsze - puszczenie dzieci do budynków oświatowych, czy konieczność kontynuacji zajęć online. Dla przykładu osoby, które mają wątpliwości oraz lekarze komunikują, że to faktycznie maluchy najszybciej roznoszą różnego rodzaju wirusy a także bakterie, a budynki oświatowe okazują się niestety miejscem, gdzie infekcje rozwijają się. Taki scenariusz jest doskonale nam znany - na lekcje przybędzie jedno dziecko z chorobą i zaraz choruje znaczna liczba maluchów.

Inni obstają, iż zatwierdzono wiele zasad, do których muszą przyzwyczaić się budynki oświaty, aby mieć szansę przywitać swoich podopiecznych jeszcze raz. Jednakże czy to doskonałe rozwiązanie, by duża liczba uczniów się znajdowała w tej samej salce lekcyjnej? Czy możemy czuć się pewni, że najmłodsi podopieczni będą w stanie działać zgodnie z obostrzeniami? Znawcy tematu twierdzą, iż nie całkiem.

Na szkołę online marudzą różni rodzice oraz uczniowie. W głównej mierze koronawirus dotknął uczniów liceów, którzy dochodzą do wniosku, iż przez te miesiące internetowych zajęć się okażą dużo gorzej przygotowani do matur (choć z drugiej strony aktualnie matura nie wyszła wcale źle). Ważne się okazuje również to, iż nie każdy nastolatek może mieć dostęp do komputera i Internetu. Wśród rodzin, w których jest dużo dzieci zdarza się tak, że w mieszkaniu do dyspozycji jest wyłącznie jeden komputer. Rodzice będą mieć zatem zagwozdkę przy przygotowaniu swoim latoroślom elekcji jednocześnie.

Relacje społeczne okazują się być także istotne. Placówki szkolne stanowią istotny czynnik w psychicznym rozwoju maluchów. W szkole uczymy się życia wśród ludzi dookoła i możemy nawiązywać bliskie relacje. Jednak w obecnej chwili sprawy społecznego życia okazują się mało ważne, a tak naprawdę liczy się bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców i nauczycieli.

To od uczniów i szkolnej kadry zależeć będzie najwięcej

Poszerzanie się koronawirusa zależy przede wszystkim od tego, czy uczniowie będą przestrzegać zapisów wskazanych przez sanepid oraz czy opiekunowie są mogli to wykorzystywanie reguł przypilnować. Sceptycy głoszą, iż puszczenie uczniów do szkół da nam gwałtowniejszy postęp epidemii, więc w efekcie oświatowe placówki będą niedostępne już za moment. Trzeba oglądać stale wiadomości, bowiem z początku nadchodzącego miesiąca sporo się może okazać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij