17.11.2020, 09:38
Od przeszło 25 lat, 16 listopada wyjątkowo obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został unormowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Stosunkowo bardzo dużo osób regularnie ma kontakt z brakiem tolerancji i to właśnie ta data ma zwracać na to uwagę. Nawoływanie do wielu instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest pretekstem do tego, by szukali rozwiązania tego dużego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy między innymi na tym, by wykluczyć nietolerancję poprzez edukację, ale również tworzenie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie akceptacji oraz nakłonienie do braku gnębienia osób skrzywdzonych z wielu powodów.
Częściej powstające zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tejże inicjatywy. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, mają styczność właśnie te grupy, co zarejestrowano na przestrzeni wielu lat. Świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma okazać się pomocne w wyszukaniu głębszych przesłanek kiełkowania braku akceptacji, ale też mają wtajemniczać, jak groźne mogą być przejawy braku akceptacji dla osób szykanowanych. Żeby dowiedzieć się, czym faktycznie jest poszanowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych, potrzebne są tego rodzaju akcje, które zdecydowanie stają się pomocne w tym zakresie. Równie dobrze ma szkolić, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, zrozumienia innych ludzi, a także dostrzegania różnych kultur.
Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili wspólny apel, w którym przedstawiają silne zrozumienie dla osób, które doświadczyły fizycznej i werbalnej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże manifestem. Solidarność tego dnia będzie wyrażana poprzez zawieszanie różnobarwnych flag oraz podświetlenie wielu budynków, jak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został oświetlony przede wszystkim most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.
Brak komentarzy